Podwójna blokada hydrauliczna jest w stanie utrzymać ramię w każdej pozycji, co jest szczególnie doceniane w położeniu dolnym ramienia (uniemożliwia siłowe otwarcie przejazdu). Odpowiednie zawory regulujące przepływ oleju umożliwiają ustawienie optymalnej prędkości ruchu ramienia, a więc czasu otwarcia. Za bezpieczeństwo podczas kolizji odpowiadają ultraczułe zawory typu „BY-PASS”, które redukują siłę nacisku ramienia w przypadku napotkania przeszkody. Dużym atutem szlabanów hydraulicznych serii ZT jest solidna ramowa konstrukcja oraz system mocowania ramienia do kolumny. Najechanie pojazdu na barierę powoduje złamanie  ramienia w miejscu mocowania nie uszkadzając przy tym samej kolumny i przymocowanego do ramy napędu.

Dobór odpowiedniej kolumny bariery zależy od długości ramienia oraz posadowienia (lewa lub prawa strona wjazdu). Decyzję o miejscu instalacji należy więc podjąć przed zamówieniem urządzenia. Instalację bariery ułatwia dedykowana podstawa montażowa przeznaczona do zatopienia w fundamencie. Przystępny proces programowania i regulacji ogranicza do minimum czas potrzebny na uruchomienie urządzenia. Dodatkowe akcesoria tj.: fotokomórki, pętle indukcyjne, lampy sygnalizacyjne, odbiornik radiowy, można podłączyć bezpośrednio do układu sterującego napędem, który jest umieszczony wewnątrz obudowy kolumny. Układ sterujący umożliwia ponadto sterowanie drugim szlabanem (slave) w przypadku gdy wjazd obsługują dwa szlabany otwierane przeciwsobnie. Ramię można rozłączyć od siłownika hydraulicznego specjalnym kluczem, co umożliwia ręczną obsługę bariery w przypadku np. braku zasilania. 

Na zamówienie szlabany dostępne są w obudowach wykonanych ze stali nierdzewnej inox. Aluminiowe ramiona o przekroju 25x90 mm do długości 4,5 m posiadają gumowy odbojnik na całej swojej długości, który dodatkowo chroni pojazd w przypadku ewentualnej kolizji. Ramiona o długości od 5 do 6,5 m wykonane z aluminium mają przekrój 50x100 mm. Oba modele wyposażone są ostrzegawcze naklejki z logo APRIMATIC. Ramiona można wyposażyć w podpory stałe lub ruchome.